Přirozený odchov štěňat
Odchov štěňat neznamená jen krmení. Štěňata mají mnoho potřeb. Potřebují slunce, čerstvý vzduch, pohyb, vjemy, výchovu a kontakt s lidmi a soukmenovci. To vše má vliv na jejich zdraví a vývoj a měla by tomu být věnována stejná pozornost jako potravě.
Mnoho chovatelů se pokouší v dnešní době zvykat štěňata co možná nejdříve na pevnou stravu, aby nebyla fena-matka příliš namáhána a štěňata mohla být co možná nejdříve nabídnuta k prodeji. Zdravá a přirozeně krmená fena by neměla mít žádný problém s laktací a měla by smět svá štěňata tak dlouho kojit, dokud to štěňata dobrovolně dělají. Základním pravidlem je: Savec by měl kojit stejně dlouhou dobu, kterou trvá březost, to znamená u psů až devět týdnů. Mateřské mléko je stále ještě tou nejlepší potravou pro štěňata a je důležité pro vývoj zdravého imunitního systému a zdravé střevní mikroflóry.
Štěňata by měla být alespoň do konce třetího týdne života krmena výhradně mateřským mlékem. Nejdříve od čtvrtého týdne můžeme začít s přikrmováním. Správný okamžik zjistíme podle toho, že štěňata začínají mít rostoucí zájem o potravu matky. Pokouším se řídit vždy vrhem a fenou; mají-li štěňata zájem o potravu své matky nebo začínají-li olizovat její tlamu, když se vrátí od její misky zpět, začnu dávat štěňatům poprvé tekutou kaši, aby se přechod od sání k lízání a kousání usnadnil.
Od 4.-5. týdne se může začít přidávat trocha masa. Nejlépe libové králičí, kuřecí,skopové, kozí nebo krůtí maso, bez kůže a semleté. Můžeme krmit i hovězí, ale ze začátku bez vnitřností, drštěk a tuku. Masovou potravu a mléčno-obilné dávky by se měly podávat odděleně, tzn. od 4.-5. týdne ráno a v poledne kaši a večer maso.V tomto stáří můžeme štěňatům nabídnout kosti ke žvýkání. Tyto kosti by měly být ale dostatečně velké, aby je štěňata nemohla spolknout. Okusováním kostí se štěňata učí správnému chování při přijímání potravy, masírují dásně a jsou vhodně zaměstnáná. Nyní můžeme do masa začít přidávat mletou zeleninu a ovoce, zhruba 10-20 % celkového množství masové potravy by měla tvořit zelenina/ovoce. Podíl masa během následujícího týdne postupně zvyšovat a od 6.-7.týdne rozdělit na dvě dávky. Například 8:00 kaše , 12:00 kaše , 16:00 maso a 20:00 maso .
Štěňata by měla ze začátku dostávat jen tolik potravy, aby neměla viditelné kulaté břicho po přijmutí potravy a byla ještě trochu hladová. Je důležité, aby nadále sála mléko a nerostla příliš rychle nebo byla příliš obézní. Neměla by být rovněž po nažrání unavená; správně nažrané štěně je po nažrání hravé a živé. Jestliže se po nažrání uloží štěňata ihned ke spánku, jsou přežraná. Obézní a zakulacená štěňata nejsou obrazem zdravého psa!
Jestliže je chrup štěňat komletní, můžete začít krmit syrovými, masitými kostmi. Přitom je zapotřebí dávat pozor, aby kosti byly syrové a buď tak velké, aby je štěňata nemohla najednou spolknout, nebo by měly být semleté tak jemně, aby je štěňata mohla bez problémů žrát. K tomu se hodí nejlépe kuřecí křídla, krky nebo telecí hrudní kost.
Kuřecí křídla krmit jen syrová, vařená jsou životu nebezpečná!!!
Od 8. týdne můžete v principu nasadit plán výživy pro dospělé psy s následujícími výjimkami:
Štěněčí kaši krmit ještě do 16. týdne.
Podíl kostí by měl být trochu vyšší.
Kuřecí křídla/krky použít jako hlavní maso/kostní zdroj.
Denně dávat mléčno/obilnou potravu.
Od 6. měsíce jeden poloviční den půstu.
Teprve od 10. měsíce jeden celý den půstu.
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz